İçerik Yazarlığı, yeni nesil iş modelleri arasında hızla yükseliyor çünkü yepyeni bir dünyadan söz ediyoruz; bilişim çağı, yapay zeka çağı, bulut bilişim çağı, web 3.0 çağı tüm bu tanımlamaların odak noktasında ise teknoloji bulunuyor. Söz konusu dünya yaşam biçimlerini, kültürü, hatta ölüm biçimlerini bile dönüştürdüğü gibi iş modellerini de dönüştürüyor. Yeni nesil iş modelleri arasında hızla kendisine yer edinen İçerik Yazarlığı (Content Writter) bugün olduğundan çok daha fazla gelecekte de adından söz ettireceğe benziyor.

İçerik yazarlığının evden çalışma (homeworking) içinde değerlendirilmesi gerekiyor. Homeworking kavramı üzerinde durmak, onu irdelemek, konunun daha iyi yardımcı olur.

Homeworking Nedir?

Bilgisayar ve ona bağlı internet ağı üzerinden işlerimizi evden yönetebilecek şekilde yürütme esasına dayanan bir çalışma şeklini ifade eder. Homeworking çalışma şekli; düşük beceri gerektiren işçilerden, tecrübeli nitelikli yönetimsel seviyede çalışmayı gerektiren geniş bir iş gücünü içine alır. İçerik yazarlığı ise homeworking içinde nitelikli iş gücü olarak değerlendirilir.

Peki Nedir İçerik Yazarlığı?

İçerik yazarlığı; belirli bir şirket ya da platforma bağlı olarak; işi nitelikli ve kaliteli içerikler üretmek olan yazarlara verilen isimdir. İçerik yazarları için seri bir bilgisayar ve hızlı bir internet bağlantısı yeterli olacaktır. Elbette, nitelikli metinlerin ortaya çıkması için gerekli olan şeyin bilgi birikimi ve tecrübeden geçtiği de unutulmamalıdır.

İçerik Yazarının Taşıması Gereken Özellikler Nelerdir?

İyi bir içerik yazarı olarak adlandırılmak için öncelikle; çok iyi bir okuyucu olmalısınız. Entelektüel birikime sahip olmanın yolu da iyi bir okuyucu olmaktan geçmektedir. Okumak tek başına yeterli değildir elbette, yazmak işinizin asli unsurudur. Kaliteli içerikler yazabilmek ise; öncelikle dile hakimiyet gerektirir. Dil bilgisi kuralları, yazım ve imla kurallarına hakim olmak da içerik yazarının taşıması gereken formal özellikler arasındadır. Elbette, en öneli özelliklerden birisi de kreatif düşünce sahibi olmak. Dil, üslup, entelektüel birikim ve kreatif düşünce sıralamasında hangisinin daha önemlidir? Diyorsanız; hepsi aynı ölçüde ve aynı kıvamda bir yazarda bulunmalıdır.

Türkiye’de ve Dünyada İçerik Yazarlığı?

Türkiye’de homeworking bir iş olarak içerik yazarlığı; özellikle son 5 yılda hızlı bir ivme kazanmıştır. Online içerik üreticilerine olan ihtiyacın  artması ve bu alandaki profesyonelleşme, Türkiye’de içerik yazarlığının da bir iş modeli olarak düşünülmesini sağlamıştır. Profesyonel anlamda içerik yazarlığı; online platformlara düzenli biçimde metin (içerik) üretmek işi olarak düşünüldüğünde; Türkiye’de bu alanda faaliyet gösteren şirket sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar azdır. İçerik Evreni bu alanda profesyonel olarak çalışan şirketler arasındadır.

Online içerik ihtiyacındaki artış, e-ticaret pazarındaki pasta payının trilyon dolarlara ulaşmasıyla paralellik gösterir. Bugün dünya genelindeki e-ticaret hacmi 2,8 trilyon doları bulmuş durumdadır. Bu rakamın 2021 yılında 4,5 trilyon dolar olması beklenmektedir. Ayrıca, dünya nüfusunun yaklaşık olarak yüzde 47,3’ü e-ticaret siteleri üzerinden alışveriş yapmaktadır.

E-ticaret siteleri ve dolayısıyla markalar arasındaki rekabet; şirketlerin kaliteli ve nitelikli içeriklerle ön plana çıkma ve arama motorlarında rakiplerinin önüne geçme yarışına sokmuştur. Söz konusu rekabet dolayısıyla hem Türkiye’de hem de tüm dünyada içerik yazarlığının daha profesyonel biçimde yapılması gereken özel bir iş modeli olarak karşımıza çıkmasını sağlamıştır.

Dünya çapında faaliyet gösteren online içerik üretim platformları hem kuruldukları ülkelerde hem de Türkiye’de çalışmalarını sürdürmektedir.

Konuyla ilgili daha fazla bilgi edinmek için Kaliteli bir içerik nasıl üretilir? Başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

İçerik yazarlığına başlamak için sen de Türkiye’nin online içerik üretim platformu İçerik Evreni’ne katıl! Yazmaya ve üretmeye hemen başla!