Tag (etiket) kelimesinin geçmişi bilgisayar dünyasının başlangıcından daha eskiye dayanır. Kitapların, kütüphanelerde belirli bir düzene sokulması için yapılan etiketleme işlemini ifade eder. Belirli semboller ya da kısaltmalarla gerçekleştirilen etiketleme işi tag olarak adlandırılır.

Tag; HTML, XML gibi bilgisayar dillerinde kullanılan temel biçimlendirme araçları olarak tanımlanır. Etiketler; web sitenizde yer alan tüm içeriklerin (metin, fotoğraf, video) gibi unsurların kategorik olarak düzgün biçimde sınıflandırılmasını ve tanımlanmasına yardımcı olur.

Arama motorları tarafından sayfanızda yer alan içeriklerin doğru biçimde tanımlanması ve iyi bir sıralamaya taşınması için etiketlerin nitelikli biçimde oluşturulması bir gerekliliktir. Söz konusu etiketlerin düzgün biçimde yapılmaması arama motorları dışında kullanıcılar açısından da zorluklar oluşturacak ve iyi bir web gezinti deneyimi sağlamayacaktır.

En basit haliyle bu durumu; binlerce kitabın yer aldığı kütüphanede romanların, şiir kitaplarının, akademik eserlerin, kaynak kitapların belirli bir kategoride yer almaması ve düzenlenmemiş olması halinde aradığınızı bulmak konusunda nasıl bir karmaşa oluşturacağını düşünerek daha iyi anlayabilirsiniz. Oysa ki, tüm eserlerin ana kategorilere ayrılması ve belirli bir alfabetik sırayla raflarda bulunması halinde çok daha rahat şekilde aradığınızı bulabilirsiniz.

Etiketler web sayfalarında farklı biçimlerde yer alır. Ancak ana başlıklarıyla 3 temel noktada değerlendirilebilir. Özellikle SEO açısından söz konusu 3 temel etiket oldukça önemlidir.

Tag (Başlık) Etiketleri

Başlık etiketleri bir web sitesindeki sayfalarda yer alan <head> bölümlerine ait kodları içerir. Söz konusu kodlar arasında yer alan başlık etiketleri arama motorlarındaki SERP (reklamsız olarak gösterilen arama sonuçları) alanlarında tıklanabilir başlıklar şeklinde web sayfalarının görünmesini sağlar. Aynı başlık etiketleri sosyal paylaşım ağlarında da benzer şekilde görünür.

Başlık etiketleri oluştururken nelere dikkat edilmeli;

 • Sayfalarda yer alan içeriği net ve doğru biçimde tanımlamalı
 • Başlıklar 50-60 karakterden fazla olmamalı
 • Önemli anahtar kelimeler öncelenmeli ancak bu durum doğal biçimde verilmeli, abartılmamalı
 • Marka isimleri mutlaka başlıklarda kullanılmalı

Meta Açıklama Etiketleri

Meta açıklama etiketleri de web sayfalarında yer alan <head> bölümlerine yerleştirilen ve genelde kısa ve öz sayfa açıklamalarından oluşan bölümde yer alır. SERP’te gösterilen meta açıklamalarının içinde yer alan etiketlerdir. Sayfanın özünü yansıtacak biçimde özenle seçilmelidir. Ancak etiketler seçilirken aşırı kullanım arama motorları tarafından olumsuz etki oluşturabileceği de unutulmamalıdır.

 • Meta açıklama oluşturulurken nelere dikkat edilmeli
 • Sayfalarda yer alan içeriğin konusu net biçimde açıklanmalı 150-160 karakterden fazla olmamalı (SERP görünümlerini düşünün)
 • Konuyu en iyi anlatan anahtar kelimeleri kullanın ancak aşırıya kaçılmamalı, doğallıktan ödün verilmemeli
 • Konuyu en iyi anlatan cümle, çarpıcı ve harekete geçirici nitelikte oluşturulmalı

Etiketleme ve İçerik Başlıkları

Başlık etiketleri; içeriklerinizde yer alan ana başlıklar ve alt başlıkları tanımlamak için kullanılan HTML etiketlerini ifade ederi. H1, H2, H3, H4, H5 ve H6 şeklinde sıralanan başlık etiketleri; hiyerarşik bir sıralama oluşturur.

H1 başlık etiketleri; ana başlığı ifade eder. Meta başlıklarından farklı olarak tanımlanan H1 etiketleri sayfanın konusu hakkında bilgi veren en önemli etikettir.

H2-H6 arasındaki başlık etiketleri ise hem metnin okunmasını kolaylaştırır hem de arama motorları açısından sayfalarda yer alan bilgilerin doğru biçimde tanımlanmasını sağlar.  Alt başlıklar konusunda dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi ise; anahtar kelimelerle zorlayıcı biçimde doldurulmasının olumsuz etki oluşturacağıdır.

Başlık etiketleri oluştururken nelere dikkat edilmeli;

 • Ana anahtar kelimeleri içeren H1 etiketi içeriği çok iyi biçimde yansıtmalı
 • Ara başlıklar için kullanılan (H2-H6) etiketlerini oluştururken mutlaka alt metinleri gerçekten yansıtmasını dikkat edilmeli
 • Etiketler içinde anahtar kelimeleri kullanırken abartıya kaçılmamalı, kullanıcı odaklı ve rahat okunabilir başlık etiketleri tercih edilmeli

Sayfalarınızda yer alan içerik unsurlarını etiketlerken, kullanıcı odaklı olmak temel hedef olarak düşünülmeli, SEO için etiketleme yapmak yerine kullanıcıların içeriklerinizi daha rahat biçimde okumaları ve anlamlandırmalarına yardımcı olmayı hedefleyin. Söz konusu hedeflemeyi doğru biçimde gerçekleştirdiğinizde arama motorlarının da uzun vadede de olsa web sayfalarınızı takdir edeceğini (Üst sıralara taşınmak)  göreceksiniz.