İçerik konusu belirlemek; içerik oluşturma sürecinin belki de en sancılı aşamaları arasında yer alıyor. Neden mi? Çünkü yeni fikirler ortaya koymak kreatif bir düşünce yapısı ve  dolu dolu bir bilgi birikimi gerektiriyor.

İçerik konusu belirlemede temel hedef, arama motorlarında daha üst sıralarda yer almak şeklinde tanımlanıyor. Ancak söz konusu durum bir hedef değil, sonuç olarak görülmeli, asıl hedef kullanıcılardan (hedef kitle) daha fazla etkileşim almak şeklinde revize edilmelidir.

Arama motorlarında daha yukarılara çıkmak, web sitenizin daha fazla ziyaretçi almasını sağlar ancak sitenizi ziyaret eden kişilerin web sitenizde kalma süreleri de oldukça önemli bir faktördür. Sitenizde daha uzun kalan kullanıcılar, bu davranışını genelde kendileri için faydalı gördükleri bir içerikle karşılaştıkları durumda sergiler. O halde; söz konusu döngünün içinde temel hedef daha kaliteli ve kullanıcıların daha fazla işine yarayacak içerik konularına yer vermek şeklinde düşünülmelidir.

İçerik konusu belirlemede temel hedefin ne olması gerektiği hakkında net bir fikriniz oluştuysa; altın kuralları sıralama vakti gelmiş demektir.

 • Rakip Analizi
 • Mevcut Durum Analizi
 • Hedeflerin Netleştirilmesi
 • Uzman Yardımı Eşliğinde İçerik Stratejisi

İçerik konularını belirlemeden önce yapılması gereken altın kurallar, oluşturacağınız içerikler ve sahip olduğunuz web sitesinin yüksek etkileşim almasında temel gereklilikleri oluşturur.

Rakip Analizi

Hangi alanda faaliyet gösteriyorsanız, söz konusu alandaki en güçlü ve en zayıf olanları belirleyin. Belirlediğiniz rakiplerin web siteleri ve sosyal paylaşım ağları üzerinde gerçekleştirdikleri içerik paylaşımlarını inceleyin. Gerçekleştirilen tüm incelemeler sonunda rakiplerinizin ele aldığı konuları not edin ve bir liste oluşturun. Söz konusu liste; hem size ilham kaynağı olacaktır hem içerik konusunda tekrara düşmenizi engelleyecektir. Ancak unutulmamalıdır ki, güzel olanı bulmak öncelikle güzel olanı taklit etmekle başlar.

Mevcut Durum Analizi

Blog, kurumsal web sitesi ya da e-ticaret sitesi sahibi olabilirsiniz. Bunun yanında tamamına sahip daha kapsamlı bir online ağa sahip de olabilirsiniz. Mevcut sahipliklerinizde yer alan içerik konularını mutlaka listeleyin ve hangi konulara ne derece değindiğinizi analiz edin. Listenizi alt ve üst kategoriler şeklinde sistematik biçimde yapın. Çünkü kategorilendirmek hem arama motorlarının hemde kullanıcıların en çok sevdiği davranıştır. Son olarak ise rakip analizlerinizle sahip olduğunuz durum analizini karşılaştırın.

Hedeflerin Netleştirilmesi

Rakip analizi, mevcut durum analizi elinizin altında ise artık hedeflerinizi soyut bir boyuttan daha somut bir boyuta taşıyabilirsiniz. Online platformlarda ele alacağınız içerik konuları ile neleri hedefliyorsunuz;

 • Yeni müşteriler kazanmak
 • Mevcut müşterilerle etkileşimi arttırmak
 • Marka bilinirliğini arttırmak
 • Doğrudan satışa yönelik harekete geçiri etki oluşturmak

Yukarıda sıralanan hedefler arasında bir tercih yapmanız gerektiğini söylemiyoruz ancak odaklanmanız gereken bir nokta olması gerektiği muhakkak. Çünkü net biçimde belirlenmemiş hedeflerle, sağsalim limana ulaşmanız beklenemez. Hedefi net olmayan şekilde belirlenen içerik konuları, hem vakit hem de maddi anlamda nakit kaybına yol açabilir.

Uzman Yardımı Eşliğinde İçerik Stratejisi

Rakip analizleri, durum analizleri ve hedefler belirginleşmiş ise bu noktadan sonra içerik konusu belirlemek için uzman yardımı almanız gerekebilir. Elbette bu işi kendi başınıza da yapabilirsiniz ancak içerik üretmek ve içerik konusu belirlemek sağlam bir ekip işidir. Kreatif düşünce sahibi ve alanında uzman içerik yazarları ve editörlerden yardım almanız işinizi kolaylaştırır. İçerik stratejisi kesinlikle disiplinsizlik kabul etmez. Belirlenen içerik stratejisi doğrultusunda içerik konularının düzenli biçimde oluşturulması gerekir.

İçerik Konusu Belirlemede Yapılan En Temel 2 Yanlış

 • İçerik konusu belirlerken, trendleri takip etmemek
 • İçerik konusu belirlerken, hedef kitle gibi düşünmemek (empati)

İçerik Konusu Belirlerken Trendleri Takip Etmemek

Trenleri takip etme işi; şu sorulara verilecek doğru cevaplarla mümkün olur. Kim? Ne? Ne Zaman? Nasıl? Neden? Nerede? Soruları sizi doğrudan trendlere götürür.

Hedef kitlenizde bulunanlar;

 • Kimler?
 • Ne? Takip ediyor?
 • Bunu Nasıl yapıyor?
 • Bunu Neden Yapıyor?
 • Nerede Takip Ediyor?
 • Ne Zaman Takip Ediyor?

Söz konusu sorulara cevap aramadığınız sürece doğru biçimde içerik konularını belirleyemezsiniz.

İçerik konusu belirlerken, hedef kitle gibi düşünmemek (empati)

Hedef kitlenizin bir ürün ya da hizmetle ilgili ya da doğrudan şirketiniz ya da şahsınızla ilgili nasıl bir düşünceye sahip olduğunu belirleyebilmek için öncelikle kendinizi onun yerine koymanız gerekir. Eğer bunu beceremezseniz, hedef kitlenizin neye ihtiyacı olduğunu bilemez, sonuç olarak da içerik konularını alakasız ve öngörüsüz biçimde oluşturma hatasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.