Etkileşimli içerik; yüksek etkileşime sahip online mecrada yer alan yazı, fotoğraf, video, grafik gibi tüm unsurları kapsayan dijital veridir. Etkileşimli içerik dolaşımda bulunan ve kullanıcılarla hızlı şekilde bağ kuran içeriklere verilen yeni nesil bir tanımlamadır. Etkileşimli içeriği anlamak için etkileşimi bilmek gerekir.

Etkileşim Nedir?

Etkileşim, yeni iletişim teknolojileri ile daha belirgin hale gelmiş bir kavramdır. Alıcın kaynak ve kaynağın alıcı olduğu bir süreci ifade eder. Özetle; elinizde bulunan kaynak (metin, görsel, video, grafik, infografik vb.) ile alıcı (kullanıcılar) arasında kurulan karşılıklı bir döngüyü ifade eder. Etkileşimin en önemli özelliği; geri dönüşümdür. Oluşturulan tüm içeriklerde kullanıcılardan alacağınız geri dönüşümler içeriklerinizin etkileşim düzeyini arttırır.

Etkileşimli İçerik ve Temel Özellikleri

Online içeriklerin tamamı etkileşimli içerik olarak tanımlanamaz çünkü etkileşimli içerik çok daha hızlı biçimde geri bildirim alır ve arama motorlarını sıralamada bulundukları sayfaları üst sıralara taşımak konusunda ikna edicidir.

  • Etkileşimli içerik; arama motoru optimizasyonu (SEO) ile uyumludur,
  • Kullanıcıların, potansiyel müşterilerin yüksek ölçüde ilgisini çeker,
  • Hızlı biçimde dolaşıma girer ve yayılır,
  • Yazım dili akıcıdır

Web dünyasına her saniye yüzbinlerce yeni içerik dahil oluyor. Tüm içeriklerin nitelikli olması ve yüksek etkileşim alması elbette mümkün değil. Online içeriklerin paylaşımı sonrasında gerçekleşen etkileşimin yüksekliği içeriğin etkileşimli içerik olarak tanımlanmasını sağlar.

Etkileşimli İçerik Neden Önemlidir?

Web dünyasında yer alan tüm etkileşimli içerikler, sahiplerini hedefledikleri yeni müşterilere erişmelerini sağlar. Aynı zamanda mevcut müşterilerin de sadakatini arttırır. Hızlı biçimde yayılan ve geri dönüşler (feedback) veren etkileşimli içerikler; sahip olunan pazarlama stratejisi ve AR-GE çalışmalarını da destekler. SEO ile uyumlu biçimde hazırlanan etkileşimli içerikler; web sayfalarınızın arama motorlarında üst sıralarda yer almasında etkili olur. Esasında bu durum; etkileşimli içeriğin bir sonucudur.

İçerikte Etkileşimi Ne Sağlar?

İçeriğin kullanıcılar tarafından ilgi çekici bulunması; etkileşime girmesi için öncelikle doğru biçimde hedef kitlenin belirlenmesi ve neye ihtiyaç duyduklarının tespit edilmesi gerekir. Bu noktada arama motorlarındaki aramalar ve kelime trendleri işinize yarayacaktır. Hedef kitlenizi doğru biçimde analiz edip, kelime trendleri ile ilişkisini doğru bir içerik stratejisi ile bütünleştirilebilirse içerikte etkileşimi neyin sağlayacağını kolayca belirleyebilirsiniz. Özellikle içeriklerin etkileşimi; konuların kullanıcıların yaşamına ve ihtiyaçlarına dokunabilecek noktada belirginleşmesi gerekir. Şu sorulara verilecek cevaplar etkileşimli içeriğe götürecektir;

  • Kullanıcıların yaşamını kolaylaştırıyor mu?
  • Ürün ve hizmete dair yeni olan ne var?
  • Kullanıcılarda başkalarıyla da paylaşım hevesi oluşturuyor mu?
  • Teknik olarak SEO ile uyumlu mu?

Sıralanan tüm sorulara verilecek cevaplar içeriğin etkileşim almasını sağlayacaktır. Teknik olarak SEO ile uyumlu mu? Sorusuna verilecek cevap ise mutlaka uzman yardımı gerektiren bir konudur. Alanında uzman SEO içerik metinler üretmek konusunda deneyimli bir danışman şirket tarafından ele alınması gerekir.

Oluşturulacak tüm pazarlama stratejileri, içerik stratejileri bir bütün olarak görüleceği için, bu alanda uzman bir ekipten faydalanmak içeriklerinizin etkileşimini arttıracaktır. Türkiye’nin online içerik platformu İçerik Evreni’nin uzman kadrosundan bu konuda destek alabilirsiniz.