Podcast Yayını Kanalları Neler? Podcastinizi Nerelerde Yayınlayabilirsiniz?

Podcast Yayını Kanalları Neler? Podcastinizi Nerelerde Yayınlayabilirsiniz?

Podcast’inizi kaydettiniz, düzenlemelerini yaptınız ama podcast yayını nasıl yapacağınızı; dinleyicilere bunu nasıl ulaştıracağınızı bilmiyorsunuz. O zaman doğru yerdesiniz! Haydi yöntemleri inceleyelim.

Podcast’inizi herhangi bir platformda yayınlamadan önce nerede barındıracağınıza karar vermeniz gerekir. Podcast yayını için kullanabileceğiniz iki yöntem var.

 • Kaydettiğiniz podcast yayınlarını kendi web sitenizde barındırarak kendiniz bir RSS linki oluşturabilirsiniz.
 • Bir hosting servisini kullanarak bu servislerden RSS linki alabilirsiniz.

Size önerimiz podcast’inizi bir web sunucusunda ya da mevcut web sitenizde barındırmamanız yönünde olacaktır. Çünkü sıradan web barındırma ortamlarının dinleme kesintilerine neden olma ihtimali yüksektir. Ayrıca bant genişliği kullanımında aşım olması durumunda ek maliyete sebep olabilirler. RSS linkiniz olduktan sonra yayınlarınızı istediğiniz farklı platformlarda da yayınlayabilirsiniz.

Podcast medya barındırma servisini bir kere seçtikten, podcast’inizi yayınlamaya başladıktan sonra başka bir servise geçmek oldukça zorlu ve teknik açıdan sıkıntılı bir süreçtir. Bu nedenle podcast medya servislerini iyice araştırmalı ve hangilerinin size daha uygun olduğunu tespit ettikten sonra kararınızı vermelisiniz.

Podcast yayını için neye ihtiyacınız var.
Podcast yayını medya servisleri iyice araştırılmalı

Podcast yayını için medya barındırma servisleri neler?

 • Acast: Podcast arama, dinleme ve barındırma özelliklerinin yanı sıra RSS dağıtımına da imkan sağlamakta.
 • Çapa: Sınırsız bölüm oluşturmaya ve barındırmaya ayrıca para kazanmaya ücretsiz olarak imkan sağlıyor.
 • Blubrry: İçerik üreticilerine, para kazanma, izleyici istatistiklerine ulaşma, ses ve video barındırma imkanı sağlıyor.
 • Buzzsprout: Otomatik bölüm optimizasyonu, analiz, bölüm işaretleyici oluşturma ve özel gömme oynatıcı özellikleri vardır. 3 ay boyunca ücretsiz deneme sunar.
 • Casted: Barındırma, planlama ve analiz hizmetleri var.
 • Libsyn: Yayınlama araçları, medya barındırma ve dağıtım hizmeti, iTunes için RSS linki oluşturma, Web Sitesi, İstatistikler, Reklam Programları, Premium İçerik gibi pek çok özelliği var.
 • Megafon: Podcastinizi yayınlamak ve bundan para kazanmak isteyenler için yeterli bir hosting servisi. Ayrıca analiz araçları da var.
 • PodBean: Sınırsız bant genişliği ve depolama imkanı sağlayan, kullanımı kolay, basit bir podcast servisidir. Podcast oluşturmaya, yönetmeye ve tanıtmaya izin verir. SEO optimizasyonu, iTunes ve Google Play Store desteği olan, yayınladığınız podcast’lerinizin analizlerine ulaşabileceğiniz bir servistir. Bu artı yönlerinin haricinde olumsuz yönü canlı sohbet seçeneğinin sadece iş planı için kullanılabilir olmasıdır.
 • Ses Bulutu (SoundCloud): Hem podcast hosting servisi olarak kullanabileceğiniz hem de yayın yapabileceğiniz bir platform.
 • Spreaker: Canlı radyo programı sunma özelliği var.
 • Transistor: MP3 dosyalarınızı kaydedebileceğiniz, RSS linki oluşturabileceğiniz, podcast barındırmanızı ve podcast’inizin sosyal medya üzerinden tanıtımını yapan bir hizmettir. Podcast analizi ve yerleşik oynatıcı özellikleri vardır. Oluşturduğunuz bölüm sayısına kısıtlama koymaz. Artı olarak canlı sohbet desteği vardır.
 • Castos: Bu podcast barındırma platformunu WordPress siteniz varsa WordPress eklentisi olarak da kullanabilirsiniz. Birden fazla yayın oluşturmanıza ve yayını doğrudan YouTube’da yayınlamanıza imkan sağlar. Ayrıca sınırsız bant genişliği, ücretsiz podcast geçişi ve otomatik transkript gibi özelikleri de vardır. Sınırsız depolama alanı sunar ve sınırsız bölüm oluşturmaya olanak tanır.
 • Ausha: Ses dosyalarının hem manuel olarak hem de RSS yoluyla içe aktarılmasını sağlar. Sınırsız depolama alanı ve video klip desteği vardır. Ayrıca kullanıcılara canlı sohbet desteği de sağlamaktadır. Çoklu ses formatı desteği ve istatistikleri öne çıkan özelliklerindendir.

 Yukarıda sıralanan podcast medya servisleri arasında en sık kullanılan ve en çok bilinen hosting servisleri şunlardır: Libsyn, Blubrry, SoundCloud, Anchor.

Podcast yayını için dikkat edilmesi gerekenler
Podcast yayını için püf noktaları

Hosting siteleri arasında seçim yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar? 

 • Depolama ve bant genişliği: Podcast’ler metin ve görüntü dosyalarıyla kıyaslandığında daha fazla depolama alanına ihtiyaç duyar. Bundan dolayı sizin için yeterli depolama alanına ve bant genişliğine sahip servisi tercih ettiğinizden emin olmalısınız.
 • Özelleştirme: Seçeceğiniz hosting servisinin özelleştirme sunup sunmadığına dikkat etmelisiniz.
 • Fiyatlandırma: Seçeceğiniz planın uygun fiyatlı olmasına ve sunduğu hizmetlerin ihtiyaçlarınızı karşılıyor olmasına dikkat etmelisiniz. İlerleyen zamanda size gizli maliyetler çıkarmayacağına emin olmalısınız.
 • WordPress eklentisinin kullanılabilirliği: Pek çok web sitesi WordPress üzerine kurulmuştur. Sizin de WordPress’le kurulmuş web siteniz varsa podcast’inizi eklenti kullanarak sitenize ekleyebilirsiniz.
 • Sosyal medya entegrasyonu: Oluşturduğunuz podcast’inizin sosyal medyada paylaşılması ve reklamının yapılması için seçeceğiniz hosting sağlayıcısının sosyal medya entegrasyonunun olması dikkat edilmesi gereken önemli bir husustur.

Podcast’inizi hangi platformlarda yayınlayabilirsiniz?

Podcast hosting servisinizi seçtikten ve RSS linkinizi oluşturduktan sonra sıra podcast’inizi yayınlamaya geliyor. Sizin için araştırıp en popüler podcast platformlarını liste halinde sıraladık.

 • Spotify: Spotify, podcast yayınlamak için en popüler platformların başında geliyor. Çünkü çok fazla kullanıcıya kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir platformdur. Ayrıca Spotify üzerinden podcast yayınlarken kategori seçebilirsiniz. Bu da dinleyicilerin belirli bir kategoriyi aradıklarında podcast’inizi kolaylıkla bulabilmelerini sağlıyor.
 • Apple Podcasts: Podcast’inizi iOS cihazlarda kullanılabilir hale getirmek için iTunes’a göndermelisiniz.
 • SoundCloud: Daha önce de bahsettiğimiz gibi SoundCloud, hem hosting servisi olarak kullanabileceğiniz hem de yayın yapabileceğiniz bir platform. Bunun dışında kullanıcı sayısının fazla olması da bu platformu avantajlı hale getiriyor.
 • Google Podcasts: Google Podcasts, kullanıcıların dizüstü bilgisayarlarda ve akıllı telefonlarda podcast’leri ücretsiz bir şekilde dinlemelerine imkan tanıyan bir android uygulamasıdır. Bunun dışında, podcastleri çevrimdışı dinlemek için indirme seçeneği de sunar. Burada listelenen podcast yayınları Google Play Müzik uygulamasında mevcut olacaktır. Bu platformda, yayınladığınız podcast’lerinizin detaylı analizini görebilir, performansını izleyebilirsiniz.
 • TuneIn: TuneIn, podcast’lerin dışında kullanıcıların internet üzerinden ücretsiz olarak radyo dinlemelerine de izin verir. Ruh haline ya da yere göre podcast’leri çeşitli kategorilere ayırır. TuneIn ayrıca konuma ve dillere göre de podcast’leri sınıflandırılmıştır. Bu platformda 35 farklı dilde yayınlanan podcast’ler mevcuttur.
 • Stitcher: Stitcher sadece podcast yayını için özel olarak üretilmiş bir platformdur. Kullanıcılara dinlemek istedikleri podcast listelerini özelleştirme imkanı vermesi dışında kullanıcıların podcast göndermelerine de imkan sağlar. Ayrıca kullanıcılara aramalarına göre öneriler sunar ve kullanıcıların podcast’leri çevrimdışı dinlemeleri için indirebilmelerine olanak tanır.

Ancak işin daha en başındaysanız; postcast kaydı yapılır, hangi adımlardan başlamalıyım; diye merak ediyorsanız, Podcast’e yeni başlayanlar için hazırladığımız Postcast Nedir, Nereden Başlayabilirsiniz isimli yazımızı okuyabilirsiniz.