Podcast Nedir, Nereden Başlayabilirsiniz?

Podcast Nedir, Nereden Başlayabilirsiniz?

Bir youtuber gibi sürekli kamera önünde olmak sizde gerilimli bir ruh haline neden oluyorsa ve bunu yapmayı istemiyorsanız; ama bir yandan da tecrübelerinizi aktaracak, bir şeyler anlatarak insanlara faydalı olacağınız içerikler üretmek istiyorsanız podcast yayını tam da size göre!

Kamera önünde stresli anlar yaşamak zorunda kalmadan rahatça konuşma özgürlüğünüzün olduğu, görüntünüzün hiçbir şekilde kimseye ulaşmadığı sadece ses olarak insanlara ulaşabildiğiniz bir mecra sağlayan bu yayın, insanlara sesli aktarımda bulunabilme isteğinize cevap verir. 2000’li yılların başlarında ortaya çıkan bu teknolojinin günümüzde artık oldukça yaygın hale gelmesi ile birlikte siz de geride size ait olan ve insanlara faydalı bir şeyler bırakmak istiyor olabilirsiniz. İşte podcastler tam da bu noktada oldukça işinize yarayabilir.

Podcast Nedir?

İngilizce’de “İnternette hazırlanan ve sonradan internete kopyalanan yayın.” anlamına gelen podcast yayın yeni nesil radyo olarakta adlandırılabilir. Podcast; herhangi bir içerikte bulunan sesin elektronik cihanızınıza indirilip daha sonra herhangi bir yer veya zamanda dinlenebilmesine olanak sağlayan bir teknolojik içeriktir. Bilimden sanata, edebiyattan spora, dizi analizlerinden komik anılarınızı anlatıp sadece sohbet edeceğiniz yayınlara kadar oldukça geniş bir yelpazede farklı içerik bulabileceğiniz podcast yayın için gereken tek şey bir mikrofon veya cep telefonu ses kayıt özelliğini kullanmaktır.

İster evinizde ister stüdyonuzda podcast yayınlarınızı rahatça kaydedebilirsiniz. Podcastler orijinal ses veya görüntü kayıtları olabileceği gibi herhangi bir televizyon, radyo veya ders anlatımı gibi çeşitli programların kaydedilmiş ve sonradan internet ortamına eklenmiş yayınları da olabilir. Neredeyse artık kulaklıklara bağlı bir şekilde süren hayatlarımızda podcastler büyük önem taşır bir hal aldı. Hemen hemen herkesin otobüs beklerken, metroda veya yeni dersin başlaması için beklediği zaman dilimini değerlendirmek amacı ile kulağında mutlaka bir şeyler vardır dinlediği. İşte bunlar yediden yetmişe herkesin ilgi alanına göre bir konu bulup bağımlısı olarak gelecek yayınını iple çektiği podcastlerdir.

podcast nedir ne değildir?
Sesinizi dünyaya duyurmak için ne podcast tam size göre!

Podcast Nasıl Yapılır, Nereden Başlayabilirsiniz?

Başlangıç noktanız öncelikle kendinize olan güveninizi en üst noktada tutmaya çalışmak olabilir. Çoğu insan bunu sağlayamadığı için insanlara faydalı olabilecek içerikler üretmekten kendini alıkoyar. Bu nedenle başlangıçta özgüveninizi sabitlemeye önem vermeniz en büyük adım olur. Kişisel motivasyon sağlama işlemini hallettikten sonra gelelim işin teknik ayrıntılarına. Adım adım podcast nasıl yapılır?

 • Öncelikle işe gerekli ekipmanı en uygun şekilde seçerek başlamanız avantajınıza olur. Podcast temeli sese dayalı bir teknoloji olduğu için sesi en iyi ve kaliteli şekilde aktarmanıza yardımcı olacak profesyonel bir podcast ekipman kurulumuna ihtiyacınız var demektir.
 • Eğer büyük bir şirket veya marka sahibi iseniz bu noktaya titizlikle uymanız gerekir. Ancak sadece başlangıç düzeyinde iseniz ve tabir caizse “deneme sürüşü” yapacaksanız temel düzeyde bir podcast yayın kurulumu işinizi fazlasıyla görür. Bu ekipmanlar; zorunlu bir gereklilik olan mikrofon ile kullanılması isteğe bağlı olan pop filtresi ve kulaklıktır.
 • Mikrofon; dizüstü bilgisayarınızın veya kulaklığınızın mikrofonu işinizi görmeye yardım olabilir; ancak amacınız daha profesyonel bir yayın yapmak ise net ve pürüzsüz bir ses aktarımını sağlamak için daha teknik bir kulaklık kullanmanız faydalı olur. Bu kulaklık usb bağlantılı olabileceği gibi xlr uçlu da olabilir.
 • Ses ve müzik aktarımını en iyi yapan hangisi derseniz xlr uçlu mikrofonları tercih edebilirsiniz.
 • Pop-up filtresi kullanımı şart değildir; ancak yayın esnasında aniden çıkan sesleri engellemek ve kulaklığın ömrünü uzatmak için tercih edebilirsiniz.
 • Kulaklık ise canlı yayın esnasında yayıncının sesinin nasıl çıktığını takip etmesine yaradığı için bu aksesuar da kullanılması zorunlu olan bir şey değildir.
 • Mikrofon ile kaydı aldıktan sonra özel bazı düzeltme programları (Audacity gibi) sayesinde ses kaydınızı ses kalitesi anlamında düzenleyebilirsiniz. Bir de başlıkları ve etiketleri düzenleme gibi görsel düzenleme süreci vardır.
 • Burada ise podcasti özel bazı programlar (Simple Podcast gibi) aracılığı ile sunucunuzda saklamanız gerek. Bu aşamada istediğiniz görsel düzenlemeyi yapabilirsiniz.
 • Son olarak ise podcastinizi hangi internet platformunda (Spotify gibi) içerik hazırlamak istiyorsanız orada bir hesap açıp yayınlayarak süreci tamamlayabilirsiniz.

Ne Anlatabilirsiniz?

Her şeyi! Evet podcastinizde istediğiniz her şeyi anlatabilirsiniz. İlgi alanınıza giren bir araştırma sonucunu aktarabileceğiniz gibi tabir caizse “geyik” bile yapabilirsiniz. Tamamen sizin ne anlatmak istediğinize bağlı bu sorunun cevabı.

Nasıl Profesyonelleşebilirsiniz?

Podcastte zamanla profesyonelleşebilirsiniz. Pes etmeden sürekli deneme yaparak kendinizi geliştirebilirsiniz.

İnsanlar Nelerden Hoşlanır?

İnsanlar genelde kendilerini günlük hayatın stresinden uzaklaştıracak “kafa dağıtacak” konulardan hoşlanır. Bu nedenle komedi temalı yayınlar hazırlayabilirsiniz. Futbol, basketbol ve voleybol maçları analizleri de revaçta podcast konuları arasında bulunur. Bunun yanında borsa ve ekonomi ile alakalı bir şeyler de yapabilirsiniz. Ya da sadece herhangi bir sınava hazırlanma sürecinizi anlatabilir, başarılı bir zayıflama öykünüz varsa bu süreci bile paylaşabilirsiniz. Yeter ki akıcı, anlaşılır ve samimi bir dille anlatın ele aldıklarınızı. Son olarak bir hikaye okuyacak ya da bir yayından faydalanacaksanız ya da yayınınızda müzik vs. kullanacaksanız telif noktasına dikkat etmelisiniz.

podcast nedir diyenler için..
Podcast tüm dünyada her gün daha popüler hale geliyor

Podcast İstatistikleri

 • Amerika’nın %71’i (yaklaşık 330 milyon kişi) podcast kavramını biliyor.
 • Amerikalıların %32’si düzenli bir podcast dinleyicisidir.
 • Podcast yayınları yüzden fazla dilde yapılır.
 • 18-44 yaş aralığında bulunan kişiler podcast dinleyen kullanıcıların %67’sini oluşturur.
 • Podcast dinleyicilerinin %19’u dinleme sırasında yayını hızlandırmayı tercih ediyor.
 • En revaçta olan audio streaming platformu Spotify’dır.

Podcast Yayınlama Kanalları Nelerdir? 

Ücretli ve ücretsiz yayın yapacağını bir çok kanal bulunur. Belli başlıları Spotify, Ausha, Transistor, SoundCloud, Castos, Podbean’dir. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi almak için Podcast Yayını Kanalları Neler? isimli yazımıza göz atabilirsiniz.