Long Tail Keywords Nedir? Nasıl Belirlenir?

Long Tail Keywords Nedir? Nasıl Belirlenir?

Long tail keywords SEO çalışmaları için oldukça etkili bir yöntemi ifade ediyor. Türkçe anlamıyla uzun kuyruklu anahtar kelimeler, web dünyasındaki dönüşümün de bir sonucu olarak içerik dünyasında oldukça önemli bir unsuru anlatıyor ve çok da popüler… En basit haliyle long tail keywords, konunuzla alakalı daha fazla spesifik arama sonuçları için anahtar kelimeler belirleme işi aslında. Herhangi bir anahtar kelimenin arama motorlarındaki hacmi, uzun kuyruklu kelimeler belirlendikçe azalıyor. Söz konusu durum nedeniyle hazırlanacak olan grafik adeta bir kuyruk görünümü oluşturuyor. Kavramın ismi de bahsi konu grafikten ilham alınarak veriliyor. Uzun kuyruk tanımlaması ise Chris Anderson tarafından 2008 yılında yayınlanan The Long Tail isimli kitapla dünya çapında daha fazla popüler bir hal alıyor. Bugün dünya çapında pek çok marka içerik üretirken özellikle uzun kuyruklu kelimelere odaklanarak, ürün ve hizmetlerine dair daha fazla spesifik metinler oluşturmaya çalışıyor.

Long Tail Keywords Nasıl Belirlenir?

Arama motorlarında bir kelimenin aranma hacmi Search Volume (vol) olarak ifade ediliyor. Aranma hacmi ise; belirlenen bir kelimenin, belirli bir konumda, günlük ya da aylık kaç kez arandığını gösteriyor. Örneğin; temel anahtar kelime; “kitap” ve arama hacmi 135 bin, temel olarak bu anahtar kelime üzerinden long tail keywords belirlemek gerekiyor. Özetle; aranma hacmi daha düşük ve daha spesifik kelimeler belirlemek gerekiyor.

Kitap kelimesi için rekabetin oldukça yüksek olduğu biliniyor. Ancak kitap kelimesine eklenecek en az 3 kelimeden oluşacak uzun kuyruklu kelimeler belirlemek ve bunlar üzerinden yeni içerikler üretmek işimizi kolaylaştırıyor. Örneğin; “çok satan kitaplar” bir uzun kuyruklu kelimedir ve aranma hacmi 5 bin 400’dür.  “En yeni kitaplar” ise bin 600 arama hacmine sahiptir. Son olarak, “en çok satan kitaplar” ise bin arama hacmine sahiptir. Belirlenen uzun kuyruklu kelimelerin oluşturduğu grafik, görünüm olarak kuyruğa benzetiliyor. Belirlenen 3 adet uzun kuyruklu kelimeyi içeriğin içinde 1 kez kullanmak, arama motorunda spesifik anlamda kitapla ilişkili değerli unsurlar barındırdığınızı ispatlıyor. Böylelikle kitap araması yapıldığında gösterilme şansınız da artıyor.

Arama hacmine göre Long Tail Keywords değerlerine ait grafik, adeta bir kuyruğa benziyor. (Kaynak: İçerik Evreni Enstitü)

Uzun kuyruklu kelimeleri belirtmek için hazırlanan pek çok farklı platform bulunuyor. Örneğin Google Ads üzerinden kelime planlayıcı ideal bir araç olarak düşünülebilir. Google dışında Keywords Io’da benzer biçimde çalışan anahtar kelime önerileri alınabilecek araçlar arasında gösteriliyor.  Ancak temel mantık semantik olarak düşünmekten geçiyor. Örneğin; okul öncesi eğitim alanında kitaplar satan bir yayınevi olduğunuzu düşünün. Okul öncesi kitap araması yapacak olan kişilerin yerine kendinizi koyun ve Google’da nasıl arama yapabileceğinizi hayal edin. Bulacağınız cevaplar sizin için seçilebilecek en ideal uzun kuyruklu anahtar kelimeleri oluşturacak. Arama hacmi çok yüksek olan kitap kelimesine yoğunlaşmak yerine okul öncesi kitap, okul öncesi kitap önerileri, okul önceği eğitim materyalleri, ana sınıfı kitap listesi gibi farklı uzun kuyruklu kelimeler belirlemek webdeki varlığınızı güçlendiriyor. Çünkü, semantik web (anlamsal web) insanların gerçekten ne aradıklarına ve gerçek bilgiye odaklanıyor.

Long Tail Keywords Uzun Vadeli Fayda Sağlar

Long tail keywords üzerinde çalışmak uzun vadede siteniz için oldukça değerli sonuçlar almanızı sağlıyor. Çünkü spesifik anlamda web sitenizde yer alan içeriklerin çeşitliliği Google gibi arama motorları tarafından değerli atfedilmenize destek oluyor. Eğer, yeni bir web sitesine sahipseniz ve henüz yolun başında iseniz öncelikle temel anahtar kelimelere ve yüksek hacimli kelimelerle temel içerikleri oluşturmak gerekiyor. Ancak sonrasında uzun kuyruku anahtar kelimelere eğilmek oldukça önemli. E-ticaret platformlarında satışa dönüşen aramalar konusunda yapılan araştırmalar da uzun kuyruklu kelimelerin uzun vadede ne derece işe yaradığını ispatlıyor.

İnternet üzerinden yapılan alışverişlere ilişkin kullanıcıların davranışları analiz edildiğinde; tekil anahtar kelimelerle arama yapanlara göre daha fazla spesifik arama yapanların işlemlerini alışverişle tamamladıklarını gösteriyor. Çünkü kişiler gerçekten bir ürün satın almaya karar verdiklerinde aramalarını daha fazla spesifik hale getiriyor. Öte yandan, belirlediğiniz uzun kuyruklu anahtar kelimelerin gelecekte popüler olmaları da uzun vadede sağlayacağınız faydalar arasında sıralanıyor. Tüm bunların dışında unutmamak gerekiyor ki, arama motorları için benzersiz şeyler üretmek, daha önce aranmayan ya da arama hacmi düşük noktalarda yeni içerikler üretmek her zaman dijital varlıklarınızı daha değerli kılıyor.