İçerik Nedir?

İçerik Nedir?

Dillerden düşürülmeyen, sürekli olarak öneminden bahsedilen; İçerik nedir? Ne anlama gelir? Online platformlar için hayati bir öneme sahip olduğu söylenen “İçerik” dünyasında neler oluyor? Tüm bu soruların cevapları için buyurun metnimize… “İçerik” kelimesi online platformlar için kullanılan anlamıyla oldukça yeni bir kelime ancak  Türkçe için elbette böyle değil…TDK’ya göre; “Bir şeyin içinde bulunanların bütünü.”

Türkçe tanım üzerinden içerik kelimesine bakacak olursak; tanımda ifade edilen bir şey olarak internet (dijital platformlar) düşünüldüğünde bunun içinde yer alan her şey içerik tanımı içinde konumlanıyor.

İngilizce olarak ise “Content” biçiminde ifade edilen İçerik; özellikle İnternet dünyasının Web 2.0’la buluştuğu dönemden itibaren çok daha önemli bir hal alıyor. Çünkü web artık çok daha etkileşimli ve insanlar onunla çok daha fazla vakit geçiriyor. Söz konusu vakit kimi zaman asli işlerden bile daha fazla olabiliyor. Özellikle Sosyal Paylaşım Ağları’yla birlikte insanların internet üzerinde hem bir içerik tüketicisi hem de içerik üreticisi olduğu yepyeni bir süreç başlıyor. Peki, nedir bu içerikler?

Buna bir sınırlama getirmek oldukça anlamsız olacak ancak genel bir çerçeve çizilebiliyor;

  • Metin,
  • Blog yazıları,
  • Ürün açıklama metinleri
  • Kategori açıklama metinleri,
  • Forum sayfa metinleri,
  • Yorum metinleri,
  • Sosyal medya paylaşımları,
  • Fotoğraflar,
  • Videolar,
  • Ses dosyaları.

Listeyi çok daha fazla çeşitlendirmek mümkün. Ancak İçerik Nedir? Sorusuna cevap olması açısından genel hatlarıyla sıralananlar içeriğin ne olduğunu anlama konusunda önemli bir gösterge.

Bugün pek çok köklü firma; içerik (metin) konusunda başarılı olmanın ne derece önemli olduğunu gayet iyi biliyor. Çünkü Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) konusundaki başarı, güçlü ve etkili içerikler üretmekten geçiyor. Ya da ürettirmekten…

İçerik için Gelecek Nasıl Olacak?

İçerik; internette yer alacak muhtevaya ilişkin her şey… En basit biçimde bu şekilde tanımlarsak kapsamın ne denli geniş olduğu anlaşılıyor. Muhteva ne derece geniş olursa olsun birinci sırada metin yer alıyor. Çünkü insanlar hala arama motorlarına kelimeler üzerinden arama yapmaya devam ediyor. Sesli biçimde arama yaptırma işi de son dönemde hızla artıyor. Öte yandan, aramaları fotoğraflar üzerinde yapmak da yeni nesil arama yöntemleri arasında gösteriliyor.

Tüm arama biçimleri için ise arama motoru sonuç sayfalarından (SERP) insanların karşısına çıkan şey; içerik ve içerik halen çok popüler ve böyle olmaya da uzun süreler devam edeceğe benziyor. Google’da yaklaşık olarak bir yılda en az 3 trilyon arama yapılıyor. Saniyede ise 57 bin arama gerçekleşiyor. Bir gün içinde ise yaklaşık 4,5 milyar arama gerçekleştiriliyor. Arama sayıları arttıkça, dijital dünya büyüyor, bu büyüme içinde içerik de her zamankinden daha da önemli bir hal alıyor. Almaya da devam edeceğe benziyor…