İçerik, Dijital Dünya İçin Neden Önemlidir?

İçerik, Dijital Dünya İçin Neden Önemlidir?

İçerik (Content) dijital dünya içinde var olan, var olmak isteyen tüm kişi ve şirketler için oldukça önemli! Peki, önemli, önemli ama neden önemli? Sıklıkla pek çok farklı platformda kavram karşımıza çıkıyor ve dijital dünya uzmanları tarafından her fırsatta  içeriğin önemi vurgulanıyor.

Dilerseniz özetle, neden önemli olduğunu açıklayalım. Zihnimizdeki soru işaretlerine cevaplar bulmaya çalışalım…Dijital dünyanın her geçen gün daha fazla büyüyor olması, alanın önemini arttıyor. Belki de birincil sebep, dijital dünyadaki büyüme olarak düşünülebilir. Rakamlar da dijital dünyanın büyümesine ilişkin gerçekleri gözler önüne seriyor.

Dijital Dünya Hızla Büyüyor

Q2 Dijital 2019 ilk raporuna göre;

  • İnternet kullanıcı sayısı yüzde 8,6 büyüdü (4 milyar 437 milyon kullanıcı)
  • Sosyal medya kullanıcı sayısı 200 milyon büyüdü (3 milyar 499 milyon kullanıcı)
  • Akıllı telefon kullanıcı sayısı 2,7 büyüdü (5 milyar 110 milyon kullanıcı)

İnternet kullanıcı sayılarındaki artış, dijital dünyada var olmanın ne derece önemli olduğunu gösteriyor. Dijital dünya içinde var olmak ise üretilen içeriklerin kalitesi ve dikkat çekiciliğiyle ilişkili biçimde gelişiyor. Dijital varlığınız; blog sayfası, e-ticaret sitesi, kurumsal web sitesi, kişisel web sitesi ya da sosyal paylaşım ağları, hangisi olursa olsun içerik ile yükseliyor. Bahsi konu içerikler ise farklı biçimlere sahip;

  • Metin,
  • Video,
  • Fotoğraf,
  • Grafik,
  • Infografik,

Sıralananların tamamı dijital dünya içinde içerik olarak tanımlanıyor. Temelde ise hepsi; Hyper Text (Hiper Metinler) biçiminde ele alınıyor. İçeriklerinizi yayınladığınız andan itibaren kullanıcılarla etkileşime giriyor. Aynı zamanda hazırlanan tüm içerikler; arama motorları tarafından da izleniyor. Arama motorları tarafından değerlendirilen içerikleriniz, dijital varlıklarınızın ön plana çıkması, üst sıralara taşınması, özetle dijital varlığınızın kalitesini değerlendiriyor. Bugün, Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) kapsamında yapılan tüm çalışmalar genelde arama motorlarıyla etkileşime girmek adına yürütülüyor.

İçerik Yatırımları Büyüyor

Dijital dünyadaki büyüme içeriğin önemini arttırıyor, hal böyle olunca dünyaca ünlü markalar da online içeriklere ilişkin yatırımlarını arttırıyor. Çünkü dijital dünyada etkin biçimde yer almak; karlılığı arttırıyor.

Gartner Araştırma ve Danışmanlık şirketi tarafından yapılan araştırmada şirketlerin yüzde 28’nin dijital reklamlara ayrılan bütçelerini azalttığını, bunun yerine içerik varlığı üretmek ya da ürettirmek için ayırdığını söylüyor. Aynı zamanda, “İçerik oluşturma ve onu yönetme, dijital pazarlama bütçelerinin ikinci büyük payı” oluşturduğunu ifade ediyor.

Social Media Examiner tarafından hazırlanan, “2019 Sosyal Medya Pazarlama Endüstri Raporu”na göre; uzmanların yarısından fazlası (%58) orijinal yazılı içeriklerin; infografik, video içeriği gibi varlıklardan daha fazla önemli olduğunu söylüyor.

İçerik açısından video, grafik, fotoğraf, infografik elbette oldukça önemli ancak onları da destekleyen ve daha fazla anlaşılır olmasını sağlayan unsurun metin (content) olduğunu da unutmamak gerekiyor.