İçerik Dünyası için 2019 Neler Getirecek?

İçerik Dünyası için 2019 Neler Getirecek?

İçerik dünyası dönüşüyor. İçerik pazarlaması alanında yürüttüğünüz tüm kampanyalar, ürettiğiniz ya da ürettirdiğiniz tüm içerikler web’in hafızasındaki yerini aldı. Kimisi oldukça güçlü, kimisi ise daha silik biçimde ağlar (bağlantılar) dünyası için yeni yıla girerken 2018 yılı içerikleri olarak kalacak.

İçerik dünyası; arama motorları başta olmak üzere web’deki dönüşüm ve değişimlerle kendisini yeniliyor ve her geçen gün yeni bir bilgi, hem içerikleri hem de içerik üreticiler için adeta update ediliyor.İşte 2019 yılı içinde oluşacak yeni içerik yaklaşımları ve ufak ipuçları… 

Featured Snippets: Yeni Hedefimiz

Featured Snippets nedir? Öncelikle bu soruya cevap verelim. Kullanıcıların Google sorgusuna tam olarak cevap veren, nitelikli sayfaların arama sonuçlarından “sıfırıncı sırada” yani ilk sıranın da üstünde ayrı bir bölüm içinde listelenmesini ifade eder.Web’deki dönüşüm ve daha fazla kullanıcı odaklı şekilde dönüşüm; en iyi sonucu kullanıcıların karşısına çıkartmak üzerine kurgulanıyor. İçerik dünyası içinde daha güçlü yer almak için tüm gelişmeleri yakından takip etmelisiniz. 

Örnekten de anlaşılacağı gibi; “Balıkla birlikte ne yenir” sorusuna en iyi cevabı veren web sitesi featured snippets olarak görüntüleniyor. Hem web sitesinin ilgil sayfasında yer alan içerik maddeler halinde veriliyor hem de fotoğraf ve sitenin linki özel bir şablon olarak sunuluyor. Söz konusu durum web sitesinin çok daha fazla ziyaretçi almasına da şüphesiz büyük katkı sağlıyor.

“Balıkla birlikte ne yenir” aramasında karşımıza çıkan featured snippets İçerik dünyası için 2019’da çok daha önemli bir hâl alacak.

İçerik Dünyası için 2019’da Mobilizasyon Çok Daha Önemli Olacak

Web sitenizin yalnızca masaüstü sürümde değil mobilde de kusursuz biçimde çalışması artık çok daha önemli! Çünkü arama motorları web sitenizin mobil uyumlu olmasını önemsiyor ve önemli bir kriter olarak değerlendiriyor. Bugün Google üzerinde yapılan aramaların yüzde 60’ı mobil cihazlar üzerinden gerçekleşiyor. Söz konusu durum da mobilizasyonun önemini arttırıyor.

Mobilizasyon İçin Neler Yapılabilir?

Elbette öncelik, responsiviteye sahip bir web sitesi. Mobil olarak hem Android hem de iOS işletim sistemi ile çalışan telefonlar için uyumlu bir alt yapıya sahip olmalısınız. Sonrasında ise dikkat etmeniz gerekenler;

  • Metin boyutlarının yakınlaştırma gerektirmeden rahat biçimde okunabilmesi
  • Yatay olarak kaydırmaya ihtiyaç duymadan cihazların ekranlarına uyum sağlayan içerikler
  • Bağlantıların ve düğmelerin birbiri içine geçmeyecek şekilde yeterli aralıklarda olması
  • Sayfaların yükleme sürelerinin makul ölçüde olması
  • Flash kullanılmaması

Görselle (Tersine Arama) ve Sesli Aramaya Yönelik İçerikler

Google tarafından “Tersine Arama” olarak tanımlanan sistem; web’de yer alan görselleri ve ilgili sayfaları bulmak için sahip olduğunuz bir görseli aramanızı sağlar.

Görselle ve sesli olarak arama sistemi önümüzdeki dönemde çok daha önemli bir araç olarak kullanılacak. Web sitesinde yer alan görsellerin ayrıntılı biçimde etiketlenmesi, alt bilgilerinin girilmesi arama motoru tarafından söz konusu içeriği kıymetlendirir.

Gerçekleştirilen tersine aramanın sahip olduğunuz görsellerin niteliğiyle olan ilişkisi; gerçekleştirilen görsel aramasında arama motorunun görseli içeren siteleri getirmesi yanında; benzer görselleri de arama yapan kişilerin karşısına getirmesidir. Özellikle e-ticaret siteleri açısından benzer ürünler ve alternatifleri kullanıcıların önüne çıkarması olarak değerlendirilebilir.

Google tarafından sunulan, “Ok Google” sesli arama sistemi; pek çok kullanıcı için büyük kolaylıklar sağlıyor. Örneğin; hava durumu tahminlerini, yol tariflerini kolayca sesli şekilde sorgulayarak önümüze taşıyor. Yalnızca bunlar değil elbette tüm aramaları Ok Google ile gerçekleştirilebiliyor. İçerik dünyası 2019 içinde “Ok Google” ile uyumluluğu önemli bir kalite göstergesi olarak karşımıza çıkarabilir. 

Bright Local tarafından yapılan Sesli Arama 2018 raporuna göre oldukça ilginç sonuçlar elde edilmiş;

  • Tüketicilerin yüzde 58’i yerel işletmeleri bulmak için sesli aramaları tercih etti.
  • Kullanıcıların yüzde 46’sı günlük olarak yerel bir işletmeyi sesli olarak aradı.
  • Kullanıcıların yüzde 76’sı hatada en az bir kere yerel bir işletmeyi bulmak için mobil telefonunu kullandı.

Sesli aramaların ise büyük kısmı soru temelli olarak gerçekleşiyor. Aynı zamanda arama hacmi yüksek uzun kuyruklu anahtar kelimeler sesli aramalarda oldukça popüler. İçeriklerinizi oluştururken bu iki unsuru dikkate almanız; sesli arama sonuçlarında daha çok öne çıkmanızı sağlar.  Öte yandan, Etkileşimli İçerik Nedir? Neden Önemlidir? başlıklı yazımız da içeriklerin kalite ve niteliğini arttırmak konusunda neler yapılması gerektiği hakkında yardımcı olacaktır.

Sesli aramalar, görsel ile arama, mobilizasyon ve featured snippets, 2019 içinde içerik üreten ve içerik ürettiren tüm şirketler için üzerine eğilinmesi gereken konulardan sadece bir kaçı, daha fazlasını öğrenmek ve bu konuda profesyonel destek almak için dilerseniz İçerik Evreni ile iletişime geçebilirsiniz.