Featured Snippets: Şirketler İçin Yepyeni Bir Hedef

Featured Snippets: Şirketler İçin Yepyeni Bir Hedef

Featured Snippets, ile Google yepyeni bir sıralama ölçütü ile karşımıza çıkıyor. Google’da üst sıralarda yer almak için tüm şirketler, çeşitli çalışmalar yapıyor. SERP alanlarında organik sonuçlarla görünmek hala çok popüle ancak Google, şirketler için şimdi yeni bir hedef belirlemiş durumda: “0. sırada olmak!”

Featured Snippets şeklinde tanımlanan ve Türkçe olarak özellikli parçacıklar şeklinde çevrilebilecek bu yeni hedef nedir? Nasıl gerçekleştirilir?

Featured Snippets Nedir? Sorusu için Google’ın seçtiği Snippets sonucu

Kullanıcılar Google’a soru kalıbı şeklinde bir arama yaptırdığında; arama sonuçları sayfasının en üst kısmında (reklamlı alanların da üstünde) öne çıkarılan snippets bloklarla karşılaşıyor. Söz konusu öne çıkarılan snippets bloklarında; ilgili sayfadan alınan özet kısmı, sayfanın url uzantısı, bağlantı başlıkları, kimi zaman ise ilgili sayfadaki görselle birlikte gösteriliyor. İşte söz konusu gösterime Featured Snippets deniyor. Öne çıkarılan parçacıklar arasında yer almak ise pek çok şirket için hem çok daha fazla trafik hem de ciddi bir prestij olarak karşımıza çıkıyor. O halde, öne çıkan parçacıkları biraz daha yakından tanımaya ne dersiniz?

Featured Snippets Çeşitleri Nelerdir?

Sayfaların sıfırıncı sırada gösterilmesi (Featured Snippets) için 3 farklı gösterim şekli bulunuyor;

  • Paragraf
  • Liste
  • Tablo

Paragraf Biçimli

Nitelikli biçimde bir soruya cevap verilmişse; içinde metin bulunan bir kutu veya hem metin hem de resim bulunan bir kutu biçimde kullanıcılara arama sonucu olarak gösteriliyor.

Liste Biçimli

Liste biçimde soruya verilen cevap verilmişse; içinde listenin yer aldığı bir kutu içinde sonuç gösteriliyor.

Tablo Biçimli

Nİtelikli olarak oluşturulan tablo; bir soruya tam isabet biçimde cevap veriyorsa tablo biçiminde bir kutu içinde gösteriliyor.

Featured Snippets’da Gösterilecek Sayfaları Nasıl Oluşturabilirsiniz?

Önemli sayfalarınızın sıfırıncı sırada yer alması için; mümkün olduğunca soru kalıpları şeklinde başlıklar oluşturun ve bunlara verilecek cevapları da maddeler halinde sıralayın. Ancak yapacağınız bu iş için oluşturacağınız içeriğin kalitesi oldukça önemli. Nitelikli içeriklere sahip olmalısınız. Örneğin; şirketiniz çinko kapı kolu üretimi gerçekleştiriyor. Web sitenizde “Çinko kapı kolları nasıl monte edilir?” Gibi bir soru ve maddeler halinde nasıl yapılacağına ilişkin bilgiye yer verebilirsiniz.

Temelde yapılması gerekenler ise;

  • Uzun kuyruklu anahtar kelimelerden oluşan nitelikli içerikler oluşturmalısınız,
  • İnsanların en çok merak ettikleri konularda soru kalıpları ile cevaplar vermelisiniz,
  • İnsanların en çok neleri merak ettiğini analiz araçları ile öğrenmelisiniz,
  • İnsanların neyi merak ettiğini ve neler sorduğunu sosyal medya üzerinden ve hedef kitlenizle mülakat yaparak da öğrenebilirsiniz,
  • Karşılaştırmalar ve maddelemelerle içeriklerinizi zenginleştirmelisiniz.

Elbette söz konusu çalışmanız web sitenizi hemen sıfırıncı sırada (featured snippets) gösterecek diyemeyiz. Çünkü Google hangi sayfaların snippets şeklinde gösterileceğine kendisi karar veriyor. Bu konuyla ilgili olarak da, “Bunu siz yapamazsınız. Bir sayfada, kullanıcının sorduğu sorunun olası yanıtının bulunduğunu Google programları belirler ve sonucu öne çıkan snippet olarak görüntüler” ifadeleriyle konuya net biçimde açıklık getiriyor.

Peki Hangi Sayfalar Featured Snippets’a Yerleşiyor?

Google hangi sayfanın sıfırıncı sırada yer alacağı konusunda net bir öngörüde bulunmuyor. Ancak yapılan araştırmalar gösteriyor ki, sıfırıncı sırada yer alan sayfaların sahipleri genellikle SERP sonuçlarında ilk 10 içinde yer alan sitelerden oluşuyor. Ahrefs tarafından yapılan araştırma da bunu destekliyor: “Featured Snippets içinde yer alan web sitelerinin yüzde 99.58’i ilk 10 içinde yer alan siteler.”

Söz konusu değerlendirme gösteriyor ki, bir siteyi sıfırıncı sıraya taşımak için öncelikle web sitenizi SERP alanlarda ilk 10 içine sokmanız gerekiyor. Tüm bu hedefler ise nitelikli ve özgün içeriklerle gerçekleştirilebilir.

Sonuç olarak sıfırıncı sırada yer almayı hedefliyorsanız; Mutlaka profesyonel bir yardım almalısınız. İçerik Evreni bu alanda size nitelikli içerik planı, içerik danışmanlığı ve içerik üretimi konularında yardımcı olabilir.