Corona Virüsü Nedeniyle Evden Çalışacaklara Altın Tavsiyeler

Corona Virüsü Nedeniyle Evden Çalışacaklara Altın Tavsiyeler

Dünyada ve ülkemizde hızla yaylan yeni tür Covid 19 yani corona virüs sosyal hayatı büyük oranda etkisi altına aldı. Sosyal temas ile hızla yayılabilen Corona virüs salgınının yayılmasını engellemek amacı ile pek çok şirket, kurum ve kuruluşlar home ofis yani evden çalışma yöntemine geçiş yaptı. Bu da dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınında herkes için en sağlıklı seçenek haline geldi.

Peki evden çalışmak; iş ortamında aldığımız verimi sağlayabilir mi? Bunu mümkün kılmak için neler yapılmalıdır?Biz içerik yazarları genellikle home ofis çalışmaya alışığız. Kendimize günlük bir plan ve program belirleyip bu şekilde çalışmamıza başlarız. Bugün sizlere bunun gibi daha bir çok deneyimlerimizden bahsedeceğiz. Evden çalışmaya yeni başlayacaklara ya da bunu sürdürenlere etkili, verimli ve keyifli çalışma ortamı için yapılması gerekenleri kısa başlıklar halinde bu yazımızda bulabilirsiniz.

 

Alışkanlıklarınıza Bağlı Kalın!

Uzun ya da kısa sonuç olarak bir süre evden çalışacaksınız. Bu durum hafta içi alışmış olduğunuz düzeninizi bozacağınız anlamına gelmez. Evden çalışmak sizlere birtakım rahatlık ya da kolaylık sunsa da bu durum günlük yaptığınız işleri engellememelidir. Her gün mutlaka uyandığınız saatte uyanın. İşe gidermiş gibi belirli bir saatte uyanmak ve pijamalardan kurtulup çalışma giysilerimizi giymek daha disiplinli ve daha motive hissetmenize yardımcı olur. Aksi takdirde üzerinizde bir ağırlık olur ve gün boyu uyku halinde olursunuz. Ayrıca bu durum sizi, iş disiplinine de uzaklaştırır. Bu nedenle uyanma saati ve kıyafetinize özen göstermelisiniz.

 

Kendinize Uygun Bir Çalışma Ortamı Hazırlayın!

Evden çalışma şeklinin en önemli faktörlerinden biri de çalışma ortamıdır. Verimliliği, disiplini ve rahatlığı sağlamak oldukça önemlidir. Bilgisayarınızı alıp yatağa uzanıp çalışmaya başlamak işleri yavaş yapmanıza, dikkatsiz ve dalgın olmanıza, odaklanmada sıkıntı çekmenize sebep olur. Bu neden ile uzanarak yatarak ya da çok rahat ettiğiniz bir pozisyonda çalışmak kesinlikle doğru değildir. Çalışacağınız yerin tabi ki de rahat olması önemlidir. Ancak bu yer yatak olmamalıdır. Biz içerik yazarları evde aktif kullanılmayan bir alan belirlenip masaüstü bir çalışma ortamı kurarız.

 

İlk olarak; rahat bir sandalye, bilgisayar ekranını rahat görebileceğimiz bir masa düzeni sizlerin de çalışmanıza destek olacaktır. Evde trafiğin az olduğu, sessiz sakin bir alan belirleyiniz. Çocuklu evlerde sessiz bir ortam yaratmak oldukça zordur. Bu durumda etkili çalışmak çok daha zor olur. Çocukların etkinlik ve uyku saatlerini çalışma saatlerinize göre düzenleyebilirsiniz. Ayrıca çocuklarımıza bunun bir tatil olmadığını, evden çalışmanız gerektiğini açıklayabilirsiniz. Çalışma kurallarını onlara uygun bir dille aktarabilirsiniz.

 

Çalışma masanızın düzenli ve toplu olması da önemlidir. Özellikle çocuklu evlerde belgeler ya da dosyalar risk altında olabilir. Belge ve dosyalarınızın zarar görmemesi için tertipli olmak sizlere oldukça fayda sağlar. Bunun Pencere kenarı, güneş alan, havadar bir ortam tercih etmeye özen gösteriniz. Çalışma esnasında sürekli bölünmemek adına, ihtiyaç duyabileceğiniz tüm malzemeleri yakınınızda tutabilirsiniz. Belirlediğiniz çalışma alanınızı, sevdiğiniz renklerle ve objelerle dekore edebilirsiniz. Bu durum, biz içerik yazarları için de vazgeçilmez bir husustur.

Evden çalışma yöntemleri

 

Çalışma Saatlerinize Sadık Kalın!

Evde çalışma saatleri içerisinde sınırlarınızı çizmeniz çok önemlidir. Bizler bu süre zarfında kendimize hedefler ve amaç listeleri beliriz ve bunlar üzerinde ilerleriz. Sizlerde bu şekilde yapabilirsiniz. Ayrıca çalışma süresi boyunca iş arkadaşlarınızla iletişim halinde kalmanız yararlı olur. Her an ulaşılabilir olmak çalışmada iş verimliliğinizi azaltır. Bu nedenle çalışma saatlerimiz içerisinde iş telefonu dışındaki telefonlara ya da kapı ziline bakmamalısınız. Ancak çalışırken dinleyebileceğiniz work playlist hazırlayabilirsiniz.

Çalışma saatlerinizde verebileceğiniz kısa molalarda, gözlerinizi mutlaka dinlendirin. 20 dakikada bir ekrandan gözlerinizi ayırın. Küçük bir süre gibi görünse de etkili bir şekilde çalışmanızın artması açısından oldukça önemlidir. Hoşlandığınız bir müzik dinleyin. Bu, biz içerik yazarlarının da ruhunu dinlendiren bir çalışma arası etkinliğidir. Bir diğer seçenek de kitap okumak olabilir.

 

Evinizi Mutlaka Havalandırın!

Evimizde olsa tüm gün kapalı bir ortamda çalışmak oksijen yetersizliğine neden olur. Bizler bu çalışma ortamında sık sık çalışma odamızı havalandırırız. Aksi takdirde bu durum baş ağrısına ya da uyuşukluğa sebebiyet verir. Bu nedenle çalışma odanızı belirli aralıklarla havalandırmak oldukça önemlidir. Ayrıca, çalışma verimliliğinizi de etkileyen bir durumdur.

 

Güçlü ve Güvenli İnternet Bağlantısı Şart!

Corona virüs salgını ile her gün çok sayıda kişi evlerinde kullandıkları internetle, çalıştıkları kurumun sistemlerine bağlanır. Ancak bu noktada güvenlik önlemleri alınmalıdır. Öncelikle evlerde verimli ve stabil bir bilgisayar olamalı. Kablosuz, güçlü ve hızlı bir internet ağı tercih edilmeli. Çünkü kablolu bir internet, iletişimin aksamasına yol açabilir. Evlerde elektrik kesintisi anında ihtiyacı karşılayacak pratik ürünlerden faydalanılabilir. Cep telefonu ya da tablet için taşınabilir şarj cihazları tercih edilir. Bilgisayar için de yine hemen her boyutlarda kesintisiz güç kaynaklarıyla iletişimin kesilmesini engellemek mümkün olur. Ayrıca depolama çözümleri kullanılmalıdır. Aksi takdirde çalışmalarınız silinebilir. Depolama çözümleri ile dosya ve belgelerinize kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Çalıştığınız kuruma uzaktan bağlanmanın en güvenli ve kolay yolu VPN (virtual private network – sanal özel ağ) ‘dir. VPN internet üzerinden bulunduğunuz mekan ile çalıştığınız kurum arasında sanki sanal bir kablo varmış gibi size tüm kurum kaynaklarına erişme olanağı sağlar. VPN çözümleri, bilgisayarınıza kişiselleştirilmiş bir ağ sürücüsü kurar. Bu noktada sanki sanal bir ağ bağdaştırıcısı gibi hareket eder ve size karşıdaki ağdan bir IP numarası verir. Bu sayede izin verilen uygulamalara ya da yerel adreslere erişmenizi mümkün kılar. Ayrıca, bu süreci suistimal etmek isteyenlere karşı da tedbirli olunmalıdır. Corona virüs salgını içerikli e-postalara karşı dikkatli ve uyanık olun.